صفحه اصلی > اخبار فرهنگ معاصر > رونمایی از جامع‌ترین «فرهنگ فیزیک» فارسی

رونمایی از جامع‌ترین «فرهنگ فیزیک» فارسی

 

 

یکشنبه دوازدهم اردیبهشت برگزار می‌شود

رونمایی از جامع‌ترین «فرهنگ فیزیک» فارسی

مراسم رونمایی از «فرهنگ فیزیک» فارسی تالیف دکتر لطیف کاشیگر روز یکشنبه دوازدهم اردیبهشت در دانشکده فیزیک دانشگاه تهران توسط انتشارات فرهنگ معاصر برگزار می­شود.

در این مراسم که با حضور جمعی از اساتید پیشکسوت رشته فیزیک برگزار می‌شود از این کتاب ارزشمند که حاصل دوازده سال همکاری مولف، ویراستار و همکاران ایشان در واحد تحقیق و پژوهش فرهنگ معاصر است رونمایی می‌شود.

 «فرهنگ فیزیک» با 2565 صفحه و بیش از دوازده هزار درایه(مدخل) از واژه‌های فیزیک و رشته‌های وابسته در سه جلد به ترتیب دقیق الفبای فارسی همراه با معادل‌‌های انگلیسی آن با ویراستاری دکتر عبدالحسن بصیره به چاپ رسیده است.

این مجموعه شش بار تصحیح شده و جامع­ترین فرهنگ فیزیک فارسی است. از ویژگی‌های ممتاز این فرهنگ، 400 صفحه پیوست‌ شامل واژه‌نامه انگلیسی-فارسی، یکاهای دستگاه‌های بین‌المللی، ثابت‌های بنیادی، چندمرتبه بزرگی، فرمول‌های ریاضی، تابش‌های الکترومغناطیسی، اتم‌ها، نوکلیدهای پرتوزا، ذره‌های زیرهسته‌ای، زندگینامه برندگان جایزه نوبل فیزیک و گاهشمار علم از 3500 پیش از میلاد تا 2015 میلادی است.

افرادی که می‌خواهند درباره معنا، اثر، کمیت­‌ها، مفهو‌م‌های فیزیکی و پدید‌­های فراوان طبیعت بدانند یا دانسته‌های فراموش­شده خود را بازیابند، از مخاطبان این فرهنگ هستند.

دکتر کاشیگر عضو فرهنگستان زبان و ادب پارسی و از پیشکسوتان حوزه نشر و پژوهش در زمینه فیزیک و دکتر بصیره نیز عضو اتحادیه معلمان فیزیک ایران و بازنشسته گروه فیزیک دانشگاه کردستان به ترتیب مولف و ویراستار این اثر هستند.

در این مراسم اساتید دانشگاه‌های مختلف، جمعی از مدیران سازمان انرژی اتمی، مدیران پژوهشکده پروفسور حسابی، اعضای اتحادیه معلمان فیزیک، نویسندگان و پژوهشگران حضور خواهند داشت.

رونمایی از این اثر ساعت 14:30 دقیقه روز یکشنبه دوازدهم اردیبهشت در سالن اجتماعات دانشکده فیزیک دانشگاه تهران واقع در خیابان کارگرشمالی بعد از کوی دانشگاه برگزار می­شود.

Development by Agahsystems