صفحه اصلی > اخبار فرهنگ معاصر > انتشار جامع‌ترین «فرهنگ فیزیک» فارسی

انتشار جامع‌ترین «فرهنگ فیزیک» فارسی

 

 

 

پس از دوازده سال تحقیق و پژوهش توسط انتشارات فرهنگ معاصر صورت گرفت

انتشار جامع‌ترین «فرهنگ فیزیک» فارسی

 

فرهنگ فیزیک سه‌جلدی تالیف دکتر لطیف کاشیگر به عنوان کامل‌ترین فرهنگ فیزیک فارسی پس از دوازده سال تحقیق و پژوهش توسط انتشارات فرهنگ معاصر منتشر شد.

این فرهنگ با 2565 صفحه و بیش از دوازده هزار درایه(مدخل) از واژه‌های فیزیک و رشته‌های وابسته در سه مجلد به ترتیب دقیق الفبای فارسی همراه با معادل‌­های انگلیسی آن با ویراستاری عبدالحسن بصیره به چاپ رسیده است.

سرواژه‌های این فرهنگ بیشتر از واژه‌های مصوب گروه‌های واژه‌گزینی تخصصی علوم به ویژه فیزیک و شورای واژه‌گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی است.

در این فرهنگ که حاصل دوازده سال همکاری مولف، ویراستار و همکاران ایشان در واحد تحقیق و پژوهش فرهنگ معاصر است بیشتر فیزیکدان‌هایی که در بیان قانون یا اصلی در فیزیک سهمی داشته­ یا قانونی به نام آنان نامگذاری شده، شرحی از زندگی آنها آمده است که شامل دانشمندان یونان باستان و دوران شکوفایی علم در ایران در سد‌­ه‌های گذشته نیز شده است.

از ویژگی‌های ممتاز این فرهنگ، پیوست‌هایی است که در انتهای جلد سوم این مجموعه اضافه شده که عبارت است از:

واژه‌نامه انگلیسی-فارسی

- یکاهای دستگاه‌های بین‌المللی

- ثابت‌های بنیادی

- چندمرتبه بزرگی

- فرمول‌های ریاضی

- تابش‌های الکترومغناطیسی

- اتم‌ها

- نوکلیدهای پرتوزا

- ذره‌های زیرهسته‌ای

زندگینامه برندگان جایزه نوبل فیزیک

- گاهشمار علم از 3500 پیش از میلاد تا 2015 میلادی

مخاطبان این فرهنگ افرادی هستند که می‌خواهند درباره معنا، اثر، کمیت­‌ها، مفهو‌م‌های فیزیکی و پدید‌­ه های فراوان طبیعت بدانند یا دانسته‌های فراموش­ شده خود را بازیابند.

چاپ نخست این فرهنگ  در سه جلد (جلد سخت) به بهای صد و هشتاد هزار تومان در بیست و نهمین نمایشگاه بین­ المللی کتاب تهران عرضه می‌شود.

دکتر لطیف کاشیگر متولد 1308 هجری شمسی، دانش‌آموخته دانشسرای مقدماتی ارومیه، دانشسرای عالی تهران، دانشگاه استراسبورگ و موسسه ژئوفیزیک است. وی عضو هیات علمی دانشگا‌ه‌های تهران، ابوریحان، تربیت معلم و فرهنگستان زبان و ادب فارسی است و در بین چندین کتاب و مقاله که از او به چاپ رسیده است کتاب «فیزیک، النسوفین، مرکز نشر دانشگاهی» اولین برگزیده کتاب سال جمهوری اسلامی است.

همچنین ترجمه کتاب «سرگذشت فیزیک نوین، میشل بیزونسکی» از دیگر آثار او است که در انتشارات فرهنگ معاصر به چاپ رسیده است.

عبدالحسن بصیره متولد 1324 هجری شمسی، دانش‌آموخته دبیرستان البرز تهران، دانشکده‌های علوم دانشگاه تهران و شیراز است.

وی عضو هیئت علمی دانشکده فنی دانشگاه تهران، دانشکده علوم دانشگاه اهواز و کردستان بوده و سال‌ها مدیریت گروه فیزیک و ریاست دانشکده علوم دانشگاه کردستان را بر عهده داشته است.

از بین ده‌ها کتاب و مقاله‌ای که ایشان تالیف و ترجمه کرده است، کتاب «مبانی فیزیک؛ هالیدی،ازنیک،کرین» شایسته تقدیر ششمین دوره جایزه کتاب فصل جمهوری اسلامی ایران شده است.

 

 

نظرات شما:
 
:نام
:ایمیل
:وب سایت  نظر شما

      
Development by Agahsystems